Annesi Ona Doyamadan Toprağa Verdiler

7

Anne su ver bana lütfen. Çok açıktım ve çok susadım. Sen çocuğuna bak isterim. Neden yapmıyorsun bunu.

İlk defa konuşmuştu. Kerime kızının konuştuğunu görünce biraz da olsa rahatlamıştı. Hemen durumu Meryem’e izah etti. Meryem de yüksek bir sesle hareket halinde olan traktörün başındaki Abdullah’a bağırdı.

Abdullah Abdullah şu önümüzdeki derenin başında biraz bekleyin, Berfin’e su verelim su istiyor.

Berfin sabah bir şey yememişti, susaması hayra alamet bir şey değildi.

Meryem hemen derenin kenarında duran arabadan inip gözünü gezdirdi; ama içine su dolduracak bir şey bulamadı. Hemen hızlı bir şekilde mavi lastikten ayakkabısını çıkartıp iyice duruladıktan sonra içine su doldurup traktöre doğru koşmaya başladı. Ama geç kalmıştı.

Berfin annesinin dizlerinde son nefesini vermişti, Kerime’nin feryadı dereyi inletiyordu. Ölen kızına sarılmış öpüyordu.

Geri dön kızım! Berfin’im! Annem kalk hadi bak halan Meryem sana su getirdi.

Ağıt yakıyordu. Kerime’nin yüzü gözü her yeri kızı Berfin’in kam ile bulanmıştı. Bir yandan, keşke onu sabah evden çıkarmasaydım diyerek eliyle göğsünü dövüyor Öte yandan Berfin’inin cansız bedenini öpüyordu.

Umuda giden yolda umutsuz bir şekilde geri döndüler.

Berfin’in cansız bedenini gömmek için köye gidiyorlardı. Kerime onun öldüğünü halen kabullenmiyordu. Kızının cansız bedenine sarılıyor, Berfin’le konuşmaya çalışıyordu.

Uyan Berfin’im, uyan kalk kızım kardeşin ağlıyor yardım et.

7

Onun o acısını anlamak için anne olmak lazımdı. O römorkta Kerimeyi en iyi anlayan acısına, iştirak eden Meryem vardı. Onu çok iyi anlıyordu; o da Kerime gibi hüngür hüngür ağlıyordu; bu haliyle bir de Kerimeyi teselli etmeye çalışıyordu. Bu tabloyu görüp de ağlamamak elde midir?

Peki hangi avcı vurmuştu onun küçük yavru ceylanım.

“Annesi Ona Doyamadan Toprağa Verdiler” üzerine 1 yorum.

  1. Erken yaşta çağrılma nedeni de rahmetli babası Ahmet üvey annesi Zeliha’dan İbrahim isminde bir çocuğun dünyaya gelmesiydi. İbrahim doğmuş ama erken yaşta hastalanıp ölmüştü. Aile de bu durumu nüfus müdürlüğüne bildirmemiş onun nüfus cüzdanım ise sonra doğacak olan Ali’ye vermişlerdi. Kerime’nin biricik Ali’si artık Ali değil de İbrahim olarak gidiyordu askere.

Bir cevap yazın