Bu Hallerini Görünce Çok Şaşırdı ve Sordu.

7

Ela kapıdan içeri girerken sanki güneşi de beraberinde getiriyordu; onu ilk fark eden, aşığıydı. Fakat diğerlerinin de fark etmemesi imkansızdı.

Hemen annesine bu kız dercesine gizliden hafif bir bakış attı. Annesi, Ela’yı görünce büyülenmişti. Ön yargıları paramparçaydı.

Güzel olduğu kadar kibar, efendi ve çalışkan bir kadındı. Kemal’in annesi bunu hemen fark etti.

Önceleri Kemal’in bu isteğini saçına gören annesi şimdi bambaşka düşüncelerdeydi. Tam Oğluna hak vermeye başlıyordu. O da Ela’yı çok beğendi ve gelini olmasını istedi. Onu oğluna almak için elinden geleni ardına koymamaya karalıydı ne diyecek yoktu.

İzne geldiğinde bile bu kadar keyifli değildi; sanki doğup büyüdüğü eve gider gibi bir hali vardı. Anne ve babası ise suratlarından düşen bin parça.

Bir buçuk günlük yolculuktan sonra, Cizre’ye vardılar. Oradan da Şırnak’a aktarmak giden otobüse binip Kasrik köyünde indiler. Orada bir saatliğine karakolda misafir olduktan sonra, bir traktörle Kaya boyu köyüne doğru yola çıktılar. Karakol komutanı yolun güvenli olmadığından dolayı, yanlarında iki köy korucusunu da yolladı.

Kaç gündür Ela’nın gözü yoldan ayrılmıyordu. Biricik Kemal’i gözlerinde tütüyordu. Onu çok merak ediyordu.

Kerime, kızındaki bu değişikliği bayağıdır fark etmişti.

Kemal ile ailesi uzun ve yorucu bir yolculuktan sonra köye vardılar. Onları ilk karşılamaya gelen köyün ileri gelenlerinden köyün ağası, muhtar ve Abdullah idi. Ayaküstü kısa bir tanışmanın ardından köyün ağası onları evinde ağırlamak ‘ istediyse de Kemal’in acelesi vardı. Ailesiyle Abdullah’ların evinde kalmaya karar kıldı.

Geliş nedenlerinden habersiz olan Abdullah hemen bir koyun kesip misafirlerine felekten bir gece hazırladı. Kemal’in annesinin açık saçları, giyiniş tarzı köydeki kadınların ilgisini çekiyordu, özenmiş gibi bir halleri vardı. Kerime’lerin evinde kalmaları, hem Kerime’yi hem de kumasını çok sevindirmişti. Eve misafirin gelmesi onur verici bir şey olarak görülürdü. Hele bu, uzak bir kültürden gelen bir misafir ise daha da mutluluk verirdi.

Kerime ile kuması misafirleri için o akşam güzel bir sofra kurdu. Kemaller sofraya oturdu. Sofrayı eksiksiz düzenleyen Kerime ile küçük kızları ve kuması kapıda ayakta bekleyerek sofradaki eksikleri takip etmeye başladı.

7

Onların bu halini fark eden Kemal’in annesi:

“Bu Hallerini Görünce Çok Şaşırdı ve Sordu.” üzerine 1 yorum.

  1. En çok seni özleyeceğim, gıcık! Daha sonra annesinin ellerine sarıldı. Hakkım helal et anne dedikten sonra bindi arabasına.

Bir cevap yazın