Kaderine Razı Gelen Ayşe’nin Hüzün Sonu

10

Seni rahatsız ediyorsam, özür diliyorum, fakat, kendimi tu tamzyorum. Seni gördüğüm ilk günden bu yana içimde bir ateş yanıyor, senden çok hoşlanıyorum. Ve aşık olduğumun farkına varabildim.

Abdullah’ın senin üstündeki baskısını da çok iyi biliyorum; amacım seni üzmek, zora sokmak veya kırmak değildir. Sizin sıkı ve çıkılması zor olan adetlerinizi de az çok biliyorum. Beni bu konuda anlayışla karşılamam isterim. Ben seni sevdim ama sen sevmek mecburiyetinde değilsin. Sana söz veriyorum bunu ben ve sen, ve Allah’tan başka kimse bilmeyecek, en kısa zamanda, olumlu ya da olumsuz bir cevap yazarsan sevinirim.

Ela bu mektubu beş-altı kez okumuştu. Daha sonra avucunda iyice tutup burnuna getirdi. Kokladıktan sonra onu. bağrına bastı. Bu mektupla Kemal’in de onu sevdiğine iyice emin oldu. Bunun sonunu da düşündü; iyi şeyler olmayacağım anladı. Sevinci ve hüznü bir arada yaşadı. Sonra cevap yazmak için kalemle kağıt eline aldı, ama o gece annesi Kerime ile üvey annesi Güler’in tartışmasından dolayı yazmaktan vazgeçti.

Ela diğer gün bakkaldan çıkar çıkmaz Kemal’in teklifine cevap vermek için sarıldığı beyaz kağıda şunları yazdı.

Kemal mektubunu iyice okudum,

Ben de senden hoşlandım; fakat sana karşı hislerim var, ama utancımdan ve amcamın baskılarından bunu bir türlü belli edemedim. Bu imkansız bir şey; sonunu düşünmek bile istemem, çünkü buralarda sözümüz geçmez, en ufak bir hatamız ölümle sonuçlanır. Anneme de yansır. Hem babam Ahmet, siyasiden hapse atıldı. Orada öldü. Amcam Abdullah’ın öyle nazik olduğuna bakma.

O anda Kemal’le yüz yüze geldi. Hemen utandığım belli eder bir edayla yüzünü amcası görmeden tekrar apar topar kapattı. O bembeyaz teni, yuvarlak yüzü, gamzeli al al yanakları, o yüze uyumlu yeşil gözleri karşısında bulan Kemal’in rengi soldu. Abdullah yarı Türkçe yarı Kürtçe kendince sohbet ediyor sorular soruyor o an hiçbir şeyi görmüyordu bile.

İkisi de birbirine aşıktı. İkisi de ayrı ayrı yerlerde başlarım yastıklarına koyduklarında birbirlerinin hayali ile yatıp kalkıyorlardı.

Kemal içinden,

10

Söylesem, ya reddederse? Ya amcasına durumu söylerse?

Bir cevap yazın