Mayınların Etrafında Yaşanan Bir Olay

1

Döşendiği belli olmayan bir mayının üstünde güzel bir kenger yetişmişti. Baharın o yeşil otları arasında mayını fark etmek mümkün değildi. Şarkısına aynı tempoda devam eden Hediye kengerin başına gelip can havli ile kengeri çıkarmak için her zaman yaptığı gibi haydudun sivri ucunu kengerin yanına koyup tüm gücü ile çıkarmak için yüklendi. Haydudu toprağa batırıp çıkarmasıyla bir gürültü koptu; mayın patlamıştı.

Kerime ve arkadaşları şoku atlattıktan sonra Hediye’nin olduğu tarafa doğru koşmaya başladılar. Olay yerine vardıklarında Hediye’nin param parça olan bedeni ile karşılaştılar. Akşama çocuklarına götürmek için topladığı kengerleri etrafa saçılmıştı. Her iki ayağı da gövdesinden kopmuştu. Ama yüzü sapa sağlamdı; başına bağladığı mavi yazması halen bağlı duruyordu.

1

Kerime birkaç dakika önce sapa sağlam yanında olan arkadaşı Hediye’yi böyle param parça bir halde görünce yıkıldı, başım tutup onu bağırma bastı ve ağıtlar yakmaya başladı. Kalkıp kengere devam etmesi için yalvarıyordu. Ama artık geçti; Hediye bu dünyadan ayrılalı çok oluyordu. Bu şekilde köyden yardım gelinceye kadar saatlerce başında bekleyip ağıtlar yaktılar. Bir anne daha, bir Hediye daha arkasında gözü yaşlı çocuklar bırakıp ölmüştü.

Hem Kerime, hem de beraberindeki arkadaşları aradan aylar geçmesine rağmen bu şoku üstlerinden atamadılar. Bunun etkisi altında yaşıyorlardı; andıkça, hatırladıkça içleri yanıp gözlerinden yaşlar süzülürdü.

“Mayınların Etrafında Yaşanan Bir Olay” üzerine 1 yorum.

  1. Son gecesinde dağa kaçırılmasın diye ahırda geçti. Bu durum Kerime’yi çok üzdü. Ali’sinin son gecesinde yalnız bırakmayıp o da ahırda onun yanında kaldı. Akşamdan hasret gidererek sabaha doğru uyudular.

Bir cevap yazın