Jailbreak Nedir? iPhone Jailbreak Nasıl Yapılır?
   
*  Jailbreak Nedir? iPhone Jailbreak Nasıl Yapılır?
0
Yorum
130
Okunma
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
BU KONUYU DEĞERLENDİR
Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi
Çalışkan Webmaster
**
Şuan Çevrimdışı
Forum Üyesi
101
(Mesajlar)
101
(Konular)
14-10-2019
(Kayıt Tarihi)
0
(Rep Puanı)
#1
14-10-2019, Saat: 16:56

iPhone sahipleri için Jailbreak, eski çekiciliğini kaybetse de, size kazandıracağı birkaç avantaj hala var. Jailbreak'in eksilerini ve artılarını tarttıktan sonra kararınız, iPhone'unuzu jailbreak'lemekten yanaysa, bu işlemi nasıl yapacağınızı aşağıda anlatıyoruz.

NOT: Jailbreak işlemlerine başlamadan önce mutlaka cihazınızın tam bir yedeğini alın (iTunes veya iCloud ile). Bu sayede işler yolunda gitmezse, verilerinizi yedekten geri getirebilirsiniz.

Jailbreak Nedir?
Jailbreak, Apple'ın iPhone'a getirdiği kısıtlamaları aşıp, güvenlikten ve kararlılıktan biraz ödün vererek yeni kişiselleştirme olanakları kazanmanızı sağlıyor. Jailbreak'lemek için iPhone'daki bir açıktan faydalanıyor ve telefonun normalde ulaşamadığınız kaynaklarına ulaşabilir hale geliyorsunuz.

Jailbreak Yapmak Zararlı mı?
Jailbreak, çoğu zaman güvenlik konusunda dezavantajlı duruma gelmeniz ve garanti kapsamının dışına çıkmanız anlamına geliyor. Bu nedenle yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi, jailbreak'in size sağlayacağı faydaları ve zararları tartmanızda fayda var. Bunun için aşağıdaki yazılarımıza göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

iOS 9.3.3 Jailbreak Nasıl Yapılır

Bu yöntem için iPhone 6s Plus, iPhone 6s, iPhone 6 Plus, iPhone 6, iPhone 5s, iPhone SE, iPad Air 2, iPad Air, iPad mini 4, iPad mini 3, iPad mini 2, iPad Pro, iPod Touch 6G gibi 64-bit cihazlardan birine ihtiyacınız var. Bu yöntemde kullanacağımız Pangu jailbreak, iOS 9.2, iOS 9.2.1, iOS 9.3, iOS 9.3.1, iOS 9.3.2 ve iOS 9.3.3 sürümlerini destekliyor.

Pangu jailbreak'in "semi-tethered" olduğunu, yani cihazınızı her baştan başlattığınızda jailbreak uygulamasını tekrar çalıştırmanız gerektiğini önemle belirtelim.

1. adım: Pangu Downloads sayfasını açın ve Pangu jailbreak .ipa dosyasını ve işletim sisteminize uygun Cydia Impactor aracını indirin.

2. adım: iPhone'unuzu, iPad'inizi veya iPod Touch'ınızı USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın.

3. adım: Bilgisayarınızda Cydia Impactor yazılımını çalıştırın.

4. adım: İlk adımda indirdiğiniz .ipa dosyasını bulun ve Cydia Impactor'e sürükleyip bırakın.

5. adım: Ekrana "Apple Developer Warning" başlıklı bir yazı gelirse, OK'e tıklayın.

6. adım: Apple ID'nizi girmeniz gerekecek, böylece .ipa dosyasını ücretsiz Apple geliştirici sertifikasıyla imzalayacaksınız. Apple ID'nizi vermek istemiyorsanız, yeni bir Apple ID oluşturup bu ID'yi kullanabilirsiniz.

7. adım: Apple ID'nizi ve parolanızı girin ve OK'e tıklayın.

8. adım: Cydia Impactor, cihazınıza Pangu jailbreak uygulamasını yükleyecek. Bu işlem birkaç dakika sürebilir. Bu sırada keychain'le ilgili bir mesaj görürseniz, Allow (İzin ver) düğmesine tıklayın.

9. adım: Cydia Impactor, jailbreak uygulaması yüklendikten sonra üçüncü adımdaki ekrana geri gidecek. Cihazınızda giriş ekranına dönün. Pangu jailbreak uygulamasını görüyorsanız, uygulamayı başarıyla yüklediniz demektir.

10. adım: Ayarlar > Genel > Cihaz Yönetimi yolunu izleyin. Burada az önce girdiğiniz Apple ID'yi ve geliştirici profilini göreceksiniz.

11. adım. Geliştirici profiline dokunun ve Trust düğmesine dokunun. Onay vermeniz gerekirse Trust'a dokunun.

12. adım: Giriş ekranına dönün ve Pangu uygulamasını çalıştırın. Ekrana uyarılarla ilgili bir soru gelirse Tamam'a dokunun.

13. adım: Start düğmesine basın ve cihazınızı kilitleyin.

14. adım: Böylece jailbreak işlemi başlayacak. İşlem tamamlandığında giriş ekranı baştan başlatılacak (respring). Jailbreak tamamlandığında ve cihazınız baştan başladığında giriş ekranına gidin; burada Cydia'yı göreceksiniz.

Jailbreak semi-tethered (yarı-bağımlı) olduğundan, cihazınızı her baştan başlattığınızda Pangu jailbreak uygulamasını tekrar kullanmanız gerekiyor.

kaynak: https://www.chip.com.tr/haber/jailbreak-...66534.html


Hızlı Menü: