Usulca Gelen Davetsiz Misafirler

4

Köylerinin güneyinde Seslice köyü vardı. Köyleri de buna dahil olmak üzere bölgedeki üç köy dağdakilerin kontrolündeydi. O köylerdeki insanlar alışveriş için Cizre’ye gittiklerinde Kerimelerin köyü Kaya boyundan geçerlerdi. Bu yıllardan beri böyleydi. Gelen kervancıların eğer köyde tanıdıkları varsa, durup bir mola’verir, bazen gecelerini bile buradaki tanıdıklarının evlerinde geçiriyorlardı. Tanıdıkları olmayan da pek köyde durmaz, yollarına devam ederdi. O zamanlar daha bu olaylar yoktu, kimseden ve yoldan geçenlerden kimlik neyin istenmiyordu. ‘

Her gün olduğu gibi Kerime ikizleri Ali ile Elayı oğlaklarını gütmeye yolcu etti. Sonra eve döndüğünde evde çoluk çocuk sürüsüyle karşılaşıyordu. Onu, yani öğretmenlerini bekliyorlardı. Diğer oda da Güler ile Abdullah sessiz bir şekilde kahvaltılarını yapıyorlardı.

Kerime her zaman olduğu gibi öğrencilerine derslerini vermek için ortalarına oturdu; birisine ders verirken diğerlerine de sıra gelinceye kadar eski derslerini tekrarlamaları için tembihlerdi. Ama oğlu Orhan’ın ağlayışına başta Kerime olmak üzere herkesin dikkatini bozuyordu. Kardeşinin sesiyle uyanan Berfin, annesini rahat bırakması için kucağına alıp ilgilenmeye başladı; nafile, bir türlü susmuyordu.

Kızım kardeşini dışarı bir yere götür. Ben işimi yapıp bitireyim, sonra kahvaltı yaparız.

Berfin hiç tereddüt etmeden onaylıyordu.

Hemen bir parça kuru tandır ekmeğini alıp suya bandıktan sonra, küçük kardeşi Orhan’ın eline verir, onu sırtına alarak, tam evden çıkarken annesine dönüp diğer Odadaki Abdullah ile Güler’in duyamayacakları bir sesle.

4

-Anne bize yumurta da pişir, olur mu?

Kerime de hafif bir gülümsemeyle tamam dercesine başım salladıktan sonra, Berfin evden çıktı.

“Usulca Gelen Davetsiz Misafirler” üzerine 1 yorum.

  1. Çok sayıda askerin köyde konaklayacağını fırsat bilen Abdullah, hemen zaman kaybetmeden köyde bir bakkal açtı. Abdullah’ın okuma yazması yoktu. Ela üç yıl okumuş, bu 17 yaşında olduğu halde askere çağrıldı.

Bir cevap yazın