Üzüm Çekirdeği Kanser Hücrelerini Yok Ediyor

Üzüm

Bu yıl Türkiye’de yaklaşık 12.000 kişi boyun ve baş kanserinden mağruz kalmış ve uluslararası vakalar 500.000’i aşacak gibi gözüküyor. Araştırmalar, hem hücre hatlarında hem de fare modellerinde, üzüm çekirdeği ekstresinin boyun ve baş yassı hücreli karsinom hücrelerini öldürdüğünü, ancak sağlıklı hücreleri zarar görmediğini ortaya koyuyor.

Kanser hücreleri hızla büyüyen hücrelerdir ve büyüyemedikleri koşullar meydana geldiğinde yok olurlar. Üzüm çekirdeği ekstresi, büyüme için kötü olan bu koşulları yapabilir. Özellikle, araştırma, üzüm tohumunun sadece kanser hücrelerinin DNA’sına (reaktif oksijen türlerinin artmasıyla) zarar vermekle kalmayıp aynı zamanda onarmaya izin veren (Rad51 ve Brca1 DNA onarım moleküllerinin azaldığı gibi) DNA onarım odakları).

Kuşkusuz ki kendileri için farelere toksisite yoktu. Üzüm çekirdeği ekstresi sağlıklı hücreleri değil kanser hücrelerini yok etti.

Araştırmacılar tarafından bildirildiği üzere kanser hücrelerinin çok sayıda kusurlu yolu var ve bu yollar hedeflendiğinde son derece savunmasızlar. Aynı şey sağlıklı hücreler için geçerli değildir.

Araştırmacılar, ilk tedavi başarısız olan boyun ve baş yassı hücreli karsinomuna odaklanan ikinci basamak tedavileri takviye etmek için üzüm çekirdeği ekstresinin klinik çalışmalarına devam etmek istiyorlar.

Bir cevap yazın